ak i przez cały okres leczenia zębów, co może trwać bardzo długo. Stomatolog powinien mieć doskonale wyposażony gabinet dentystyczny i to nie podlega dyskusji. Narzędzia muszą być wysokiej jakości, a fotel dentystyczny wygodny i posiadający nowoczesne dodatki. Nie mniej ważna jest miła i przyjazna atmosfera. Nie tylko dzieci boją się dentystów, obawa o ból dotyczy również dorosłych. Praca jako dentysta powinna też oznaczać kompleksowe podejście do pacjenta oraz świadczenie szerokiego zakresu usług przez lekarza.
Gabinet dentystyczny powinien mieć przestronną poczekalnię. Można w niej zamontować telewizor albo półkę z czasopismami. Powinna być ogrzewana, a nawet klimatyzowana. Pacjenci powinni czuć się dobrze zarówno przed wizytą, jak i po wykonanej usłudze. Pamiętajmy również, że leczenie jest wykonywane często w dłużej trwających etapach, dlatego pacjent w poczekalni może spędzać wiele czasu. Dentysta powinien oferować elastyczne terminy wizyt. Jakość wykonywanych usług najlepiej ocenić poprzez ilość oczekujących pacjentów. Z pewnością dobry specjalista stomatolog będzie często odwiedzany, nawet jeśli jego usługi będą drogie.
Dentysta i stomatolog
Dentysta i stomatolog to zawody do siebie podobne i bardzo często ze sobą mylone. Można zauważyć, że potocznym języku występują często zamiennie, jakby były swoimi synonimami. W Polsce zawody te zostały ujednolicone, przez co stomatolog jest również dentystą. Jednak dentysta i stomatolog różnią się od siebie zakresem kompetencji.
Przede wszystkim dentysta specjalizuje się w leczeniu zębów. Z kolei wiedza i zakres umiejętności stomatolog jest szerszy, ponieważ stomatolog jest również specjalistą od leczenia przyzębia oraz wszystkich innych tkanek, które można znaleźć w jamie ustnej. Ze względu na ujednolicenie tych zawodów stomatolog jako lekarz dentysta ma możliwość wykorzystywania zdobytej wiedzy na studiach lekarsko-dentystycznych w praktyce i otworzyć gabinet dentystyczny, który jest jednym z najbardziej potrzebnych gabinetów lekarskich w Polsce. Wielu Polaków ma problemy z zębami i nie ma odpowiedniej wiedzy na temat dbania o higienę jamy ustnej, przez jej stan zdrowia jest bardzo zły.
I jak trudno go uśmierzyć
Lekarz dentysta u wielu pacjentów budzi strach. Obawiają się oni leczenia stomatologicznego, a przede wszystkim tego, że będzie ono po prostu bolesne. Pomimo tego jednak warto się przełamać, odwiedzić gabinet dentystyczny tyle razy ile jest konieczne, by wyleczyć wszystkie swoje zęby. Wyleczone zęby to nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko komplikacji zdrowotnych, niespodziewanego pogorszenia ich stanu czy też nagłych dolegliwości bólowych. Ci, którzy przeżyli ból zęba, wiedzą doskonale, jak on jest mocny. I jak trudno go uśmierzyć.
Po wyleczeniu wszystkich zębów, nie można jednak zapominać o tym, by gabinet stomatologiczny odwiedzać co najmniej raz na pół roku. Jest to konieczne w celu kontroli stanu uzębienia. Takie regularne wizyty to mniejsze ryzyko trudniejszego leczenia dentystycznego. Jeśli bowiem dentysta w trakcie wizyty kontrolnej odkryje, że któryś z zębów jest do leczenia, najprawdopodobniej zmiany chorobowe będą na tyle nieduże, że leczenie nie będzie ani kłopotliwe ani bolesne.
Pierwsza wizyta u nowego stomatologa
Są sytuacje, które powodują konieczność zmiany stomatologa - do którego chodziliśmy regularnie - na innego. Pierwsza wizyta u nowego dentysty może być oczywiście stresująca. Nigdy bowiem nie mamy pewności czy dany dentysta jest dobry czy też nie. Z tego powodu, pierwsza wizyta u nowego stomatologa nie powinna wiązać się z rozpoczęciem trudnego leczenia dentystycznego. Lepiej odwiedzić nowy gabinet dentystyczny z błahego powodu, zlecając dentyście - na przykład - zaplombowanie niewielkiego ubytku czy też usuniecie kamienia nazębnego.
Taka wizyta pozwoli nam się zorientować czy dany stomatolog jest dobry i nam odpowiada czy też nie. Rozpoczęcie skomplikowanego leczenia dentystycznego wiąże się z ryzykiem, że do dentysty - pomimo tego, że niekoniecznie nam odpowiada - będziemy musieli wracać, by mógł on zakończyć leczenie. Skomplikowane leczenie dentystyczne lepiej więc zostawić sobie na czas późniejszy i zaczynać je u danego stomatologa tylko wtedy, gdy uznajemy, że jest dobry i jego podejście do pacjenta nam odpowiada.